Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności zarówno wśród inwestorów indywidualnych, przedsiębiorców, jak i rolników. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić. Fotowoltaika to jedna z najbardziej opłacalnych form pozyskiwania energii ze Słońca. Co ważne, energia ta jest w pełni ekologiczna i darmowa.
Czy rozwiązania te sprawdzają się także na skalę przemysłową? Ile w Polsce działa elektrowni fotowoltaicznych? Ile kosztuje budowa elektrowni fotowoltaicznej?
Według najnowszych danych, w 2024 roku suma mocy zainstalowanej w elektrowniach fotowoltaicznych w Polsce stale rośnie, odzwierciedlając globalny trend wzrostu inwestycji w odnawialne źródła energii. Chociaż nie dysponujemy aktualnymi danymi z konkretnego dnia, warto podkreślić, że Polska Sieci Elektroenergetyczna regularnie raportuje wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych. W 2021 roku, na przykład, zanotowano znaczący wzrost mocy zainstalowanej – w lutym tego roku przyrost wyniósł 127,4 MW, co pokazuje, jak dynamicznie rozwija się sektor fotowoltaiki w Polsce.
Wchodzi ona w skład struktur spółki TAURON. Jej budowa rozpoczęła się w lutym 2020 roku w miejscowości Stradzewo (gmina Choszczno) w województwie zachodniopomorskim. W ramach inwestycji zamontowano 16 tys. paneli PV. Planowana produkcja energii elektrycznej z tej instalacji wynosi około 6 tysięcy MWh w skali roku, co pozwala na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną 2,5 tys. gospodarstw domowych.
Powstała w grudniu 2020 r. Jej moc wynosi 5 MW i zbudowana została z 12 tys. modułów fotowoltaicznych, które zajęły powierzchnię około 22 tys. m2. Szacuje się, że działalność elektrowni fotowoltaicznej w Jaworznie wpłynie na zmniejszenie emisji CO2 o blisko 4,9 tys. ton rocznie. Z kolei wyprodukowana przez nią energia elektryczna wystarczy do zaspokojenia potrzeb ponad 2 tys. gospodarstw domowych. Do jej powstania również przyczyniła się Grupa TAURON.
Należy do grupy kapitałowej Energa. Jej moc wynosi blisko 4 MW, dokładnie 3,77 MW i zlokalizowana jest na terenie o powierzchni około 7-8 ha. W jej skład wchodzi 16 tys. modułów PV, posiada też kontenerową stację transformatorową w skład, której wchodzi rozdzielnia niskiego napięcia, komory transformatorów i rozdzielni średniego napięcia z nastawnią, a także przyłącze kablowe podziemne do linii SN 15 kV. Roczny potencjał w produkcji energii elektrycznej z tej farmy PV szacowany jest na 3 500 MWh, co powinno pokryć zapotrzebowanie około 1 600 gospodarstw domowych na prąd.
Powstała w 2018 roku i należy do spółki EnergiaLine. Jej moc szacowana jest na 2,059 MW i została zbudowana z 7920 paneli fotowoltaicznych. Inwestor otrzymał koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w tej elektrowni PV do końca 2030 r.
Składa się z 8333 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych, których moc jednostkowa wynosi 240 Wp. Z szacunków wynika, że łączna moc elektrowni wynosi 2,0 MW. Z informacji przedstawionych na stronie gminy Cieszanów wynika, że elektrownia PV wybudowana została przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY w ramach projektu „Promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez budowę modelowej elektrowni fotowoltaicznej” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej II „Infrastruktura Techniczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.
Choć wydaje się, że wskazane powyżej farmy fotowoltaiczne są w stanie wygenerować olbrzymie ilości prądu, to jednak okazuje się, że zostały one w całości zdeklasowane przez farmę PV zlokalizowaną w Białczyku pod Witnicą. Jej moc szacowana jest na 64,4 MW. Co ciekawe, została ona zrealizowana bez dopłat oraz publicznych gwarancji sprzedaży energii.