Ranking falowników (inwerterów) fotowoltaicznych 2021 r.

Kategorie: Projektant, Instalator, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

O sukcesie całego przedsięwzięcia fotowoltaicznego decyduje odpowiedni dobór mocy całej instalacji, jak i poszczególnych jej elementów - modułów PV, falownika, konstrukcji montażowej czy okablowania. Które inwertery warte są uwagi?

Z roku na rok popularność alternatywnych metod pozyskania energii rośnie. Przemawia za tym nie tylko aspekt ekologiczny, ale i finansowy. Zarówno osoby prywatne, rolnicy, jak i przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na inwestycję w fotowoltaikę, mogą liczyć na znaczne obniżki dotychczasowych zobowiązań wobec zakładów energetycznych. O sukcesie całego przedsięwzięcia decyduje jednak odpowiedni dobór mocy całej instalacji, jak i poszczególnych jej elementów – modułów PV, falownika, konstrukcji montażowej czy okablowania. W tym artykule przedstawiamy ranking inwerterów fotowoltaicznych 2021, który z pewnością pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania.

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?

Falownik, zwany też inwerterem, to urządzenie, które zamienia prąd stały (DC) na prąd przemienny (AC) określonym napięciu i częstotliwości. Można powiedzieć, że jest to „mózg” instalacji fotowoltaicznej. To właśnie dzięki falownikowi możliwe jest kontrolowanie obciążenia podłączonych do niego modułów PV (tak zwanego maksymalnego punktu mocy – z ang. MPPT, Maximum Power Point Tracking), by mogły one generować największą możliwą moc i tym samym dostarczać prąd dla domu, gospodarstwa rolnego, przedsiębiorstwa czy też farmy fotowoltaicznej. Dodatkowo inwerter wyposażony jest również w układ wejściowy, sterujący oraz zabezpieczający.

 

Wybierając konkretny model falownika, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Poza ceną bardzo ważnym elementem jest sprawność urządzenia i szybkość jego działania, a także sposób montażu, sterowanie i monitorowanie parametrów oraz okres gwarancji.

Ranking falowników fotowoltaicznych 2021

Falowniki do fotowoltaiki pełnią bardzo ważną funkcję w sprawnym działaniu całej instalacji. Z tego względu warto dokładnie zweryfikować rynkowe możliwości przed wyborem najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb inwertera. Dzięki temu nie tylko zredukujemy ryzyko awarii instalacji, ale też zmaksymalizujemy ilość pozyskiwanego prądu i docelowo skrócimy okres zwrotu z inwestycji. Jaki zatem falownik do fotowoltaiki warto wybrać?

Wśród polecanych producentów inwerterów fotowoltaicznych należy wymienić:

 

 • SolarEdge – firma ta od 2006 roku dostarcza na globalny rynek inteligentne produkty stosowane do produkcji energii. Oferowane przez tego producenta falowniki maksymalizują pozyskaną z instalacji PV moc i jednocześnie obniżają koszt wytworzonej energii, przez co okres zwrotu z inwestycji ulega znacznemu skróceniu. Za wyborem tego producenta przemawia szeroki wybór inwerterów o zróżnicowanej mocy (od 3 kW do 10 kW), 12-letni okres gwarancji z możliwością przedłużenia do 20 lat oraz wysoka wydajność. Dla użytkowników końcowych ważna jest także możliwość zdalnego monitorowania, konfiguracja za pomocą dedykowanej aplikacji czy dwie opcje podłączenia z siecią – z pomocą złącz Ethernet lub bezprzewodowo. Technoligia oarta jest na optymalizatorach montowanych pod modułami
 • Sofar Solar – falowniki kolejnego producenta cechuje prostota i niezawodność. Założona w 2013 roku w Chinach firma dziś pochwalić się może dziewięcioma spółkami zależnymi zlokalizowanymi w różnych państwach, także i w Polsce. Sofar Solar oferuje inwertery o mocy od 1kW do 7,5kW dedykowane dla instalacji domowych oraz komercyjne o mocy 10kW do 255kW. Objęte są one 10-letnim okresem gwarancyjnym i pochwalić się mogą maksymalną wydajnością sięgającą do 98,6% w zależności od modelu. Firma Corab jest jednym z dwóch oficjalnych dystrybutorów Sofar Solar w Polsce.
 • Fronius – w naszym rankingu falowników do fotowoltaiki nie mogło zabraknąć także rodzinnej firmy Fronius, której austriackie korzenie sięgają lat 40. XX w. W 1995 roku wyprodukowali oni pierwszy falownik – Fronius Sunrise. Od tego momentu oferta firmy była stale udoskonalana i poszerzana. Falowniki tego producenta objęte są 5-letnim okresem gwarancji, z możliwością przedłużenia nawet do 20 lat, w serii Symo mają moc od 3,0 kW do 20,0 kW, a ich maksymalna wydajność sięga 98%. Co ważne, falowniki te posiadają wysoki stopień ochrony IP oraz wydajnie pracują nawet przy wysokich temperaturach. Ważna jest także możliwość zdalnego monitorowania ich działania poprzez serwis solar.web, sprawne działanie wbudowanej funkcji wykrywania problemów z uziemieniem czy możliwość obsługi magazynów energii (dla inwerterów hybrydowych).
 • SMA - wśród polecanych inwerterów do fotowoltaiki nie może także zabraknąć niemieckiej marki SMA, która istnieje na rynku od 1981 roku. W ofercie tego producenta znajdują się falowniki o zróżnicowanej mocy, których wydajność w krajach UE szacowana jest na 96,5%. Objęte są one 5-letnim okresem gwarancji z możliwością przedłużenia do 10, 15 lub nawet 20 lat w zależności od wybranego pakietu Active lub Comfort. Producent może pochwalić się nagrodą TOP PERFORMER w testach niezawodności PVEL oraz wysokim stopniem ochronności IP65.
 • Sungrow - inwertery fotowoltaiczne tego chińskiego producenta cechuje bardzo dobra relacja ceny do jakości. Flagowe produkty tej firmy przeszły certyfikację i testy wielu międzynarodowych autorytatywnych agencji certyfikujących, takich jak TÜV Rheinland, TÜV SÜD, UL czy CSA i są dostępne w ponad 150 krajach. W ofercie Sungrow znajdują się zarówno falowniki przeznaczone do wykorzystania w domowych instalacjach fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 20 kW, jak i rozwiązania systemowe dedykowane dla biznesu o mocy od 10 kW do 125 kW. Potwierdzeniem jakości oferowanych przez tego producenta falowników jest 10-letni okres gwarancji. Użytkownicy doceniają je z kolei ze względu na łatwość montażu oraz możliwość zdalnego monitorowania z poziomu aplikacji mobilnej lub serwisu chmurowego iSolarCloud.
 • Huawei – w produkcję inwerterów zaangażowała się także znana na całym świecie firma Huawei, która rozwija się nieprzerwanie od 1987 roku. W ofercie producenta znajdują się falowniki o zróżnicowanej mocy, które są objęte gwarancją w okresie od 5 do 10 lat z możliwością jej przedłużenia nawet do 20 lat. Co ważne, obejmuje ona nie tylko wymianę inwertera, ale także koszty serwisowe do 110€ czy koszty transportu. Falowniki Huawei posiadają wbudowaną funkcję wykrywania łuku elektrycznego AFCI i pochwalić się mogą wysokim stopniem ochronności, który w zależności od modelu wynosi IP65 lub IP66. Zdobyte wyróżnienia (TOP PERFORMER w testach PVEL) oraz sprawność na poziomie od 97% do 98% w przypadku inwerterów jednofazowych i od 96,7% do 98,6% dla falowników trójfazowych, czyni z oferty Huawei naprawdę konkurencyjne rozwiązanie.
 • Fimer – w rankingu falowników fotowoltaicznych nie mogło zabraknąć także włoskiego producenta, firmy Fimer, która w 2020 roku przejęła dział inwerterów od ABB. Fimer oferuje jedno z najszerszych portfolio falowników stringowych dostępnych obecnie na rynku, które obejmuje potężną linię jedno- i trójfazowych falowników dedykowanych do systemów fotowoltaicznych (PV) instalowanych w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych o mocy od 1,2 kW do 175 kW. W ofercie producenta znajdują się także falowniki hybrydowe. 5-letni okres gwarancji oraz możliwość zdalnego monitorowania za pośrednictwem platformy chmurowej lub aplikacji mobilnej sprawiają, że falowniki te cieszą się sporym zainteresowaniem.
 • Growatt – marka ta powstała w 2010 roku w Chinach i szybko zdobyła popularność. Falowniki tego producenta cechuje dobra jakość, przy stosunkowo atrakcyjnej cenie. Użytkownicy doceniają również jakość obsługi klienta oferowaną przez producenta czy 10-letni okres gwarancji na falowniki o mocy do 22 kW i 5-letni dla inwerterów o większej mocy. Produkty te cechuje jednak niska awaryjność oraz wbudowane liczne zabezpieczenia – AC/DC typu II czy przed łukiem elektrycznym AFCI. Szeroki zakres mocy inwerterów Growatt (od 1kW do 80kW) sprawia z kolei, że z łatwością można wybrać model spełniający wymogi posiadanej instalacji PV. Proces zarządzania inwerterem ułatwia natomiast aplikacja Growatt ShinePhone dostępna także w języku polskim.
 • Solax – wśród inwerterów fotowoltaicznych znajdują się też produkty oferowane przez chińskiego dostawcę, markę Solax. Falowniki te cechuje bardzo dobra relacja ceny do jakości. Użytkownicy otrzymują 10-letni okres gwarancji po rejestracji zakupionego urządzenia w serwisie producenta i przez pierwsze pięć lat jej trwania nie muszą martwić się o jakiekolwiek koszty w przypadku wystąpienia awarii. Inwertery Solax mogą pochwalić się stopniem ochrony IP65 oraz sprawnością europejską na poziomie 97% w przypadku falowników jednofazowych, oraz 98% dla modeli trójfazowych. 
 • Afore – jest to dostawca inwerterów fotowoltaicznych z Chin, który w branży fotowoltaiki działa od 2010 roku. Firma posiada liczne przedstawicielstwa na całym świecie, także i w Polsce. Główną zaletą oferowanych przez producenta falowników jest przystępna cena oraz 10-letni okres gwarancji, który może być przedłużony do 15 lat. Są one dostępne w różnych wariantach – o zróżnicowanej mocy (od 1kW do nawet 60 kW) oraz sprawności (od 97,56% do 98,10%). Co ważne, wszystkie falowniki Afore są zintegrowane z inteligentnym systemem monitorowania.
 • Enphace – ranking falowników zamyka firma Enphace, której mikroinwertery zostały zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem trudnych warunków atmosferycznych czy różnych warunków klimatycznych. Produkty tego producenta są objęte bardzo długą, wynoszącą aż 25 lat gwarancją. Wysokiej jakości materiały użyte do produkcji inwerterów Enphace oraz możliwość zdalnego rozwiązywania powstałych problemów pozwalają ich użytkownikom cieszyć się niskimi kosztami utrzymania oraz praktycznym brakiem zaangażowania czasowego. Co ważne, dzięki zastosowaniu mikroinwerterów każdy moduł instalacji PV może działać niezależnie, co w przypadku awarii czy zacienienia nie powoduje przestojów w produkcji prądu. Falowniki Enphace posiadają współczynnik ochronny IP67, mają obudowy wykonane z podwójnej izolacji klasy II i są zgodne z technologią Smart Grid.

 

Wybierając falownik, trzeba pamiętać, że zwykle jego żywotność jest krótsza, niż paneli PV. Stanowi on jednak „centrum dowodzenia” całej instalacji i w przypadku awarii następuje przerwa w wytwarzaniu prądu przez całą fotowoltaikę. Z tego względu tak ważne jest, aby wybrać inwerter dobrej jakości i od renomowanego producenta o ugruntowanej pozycji rynkowej.

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać